Ana Sayfa

Prof. Dr. Orhan KAVUNCU

1949 yılında Adana'nın (şimdi Osmaniye'nin) Bahçe ilçesinde doğan Orhan KAVUNCU, ilk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş'ta, yüksek tahsilini Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde tamamladı, aynı fakültenin Genetik ve İstatistik Anabilim Dalında 1977’de Doktor, 1984’te Doçent ve 1991’de Profesör oldu.

Yurt dışında, Kanada Alberta Üniversitesi Genetik Bölümünde bilimsel çalışmalar yaptı (1981-1982), Kazakistan Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi rektör vekilliği (1993-1995), Batı Avrupa Türk Kültür Dernekleri Birliği Genel Başkanlığı (2000-2002), Kazakistan İktisadi ve Beşeri Bilimler Özel Üniversitesi kurucu rektörlüğü (2004) görevlerinde bulundu.

12 Eylül 1980’den önce, Ziraat Mühendisleri Birliği gibi mesleki kuruluşlarda ve Ülkücü Teknik Elemanlar Derneği (ÜLKÜ-TEK), Ülkücü Öğretmenler ve Öğretim Üyeleri Birliği (ÜLKÜ-BİR) gibi sivil toplum örgütlerinde yöneticilik yaptı.

İlmi, fikri ve siyasi konularda araştırma ve inceleme makaleleri, deneme yazıları ve kitapları bulunan Orhan Kavuncu, Türk Ocaklarında Ankara Şubesi Başkanlığı, Türk Yurdu Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği ve Genel Sekreterlik yaptı.

20.dönemde Adana Milletvekili seçilen Orhan KAVUNCU, Büyük Birlik Partisi Genel Sekreterliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Türk Ocaklarının 15 Nisan 2006 tarihinde gerçekleştirdiği 36. Olağan Büyük Kurultaydan sonra yeniden Türk Ocakları Genel Sekreteri olmuştur.

Orhan KAVUNCU, evli, üç çocuk ve üç torun sahibi olup, İngilizce, Türk lehçelerinden Kazakça ve Özbekçe bilmektedir.

 

Bu yazi 23421 defa okundu.

 

Yazarımız Türk Ocağı Salı, 07 Haziran 2011 tarihinden itibaren sitemizde yazı yazmakta.

Diğer yazıları için tıklayınız.

TÜRK YURDU - EKİM 2014

 • ANA SAYFA
 • FAALİYETLER
  ARŞİV
  SANAT EDEBİYAT
  SEMPOZYUMLAR
  DUYURULAR
  KİTAPLIK
  TARİH
  KÜLTÜR SANAT
  DOSYA
  TÜRDAM
  İZ BIRAKANLAR
  BÜLTEN
  GALERİ
  KÖPRÜLER
 • BİLGİ DAĞITIM SİSTEMİ
 • TÜRK YURDU DERGİSİ
 • TÜRK YURDU OKULLARI
 • TOEK VAKFI
 • SİTE HARİTASI
 • Devamı için tıklayınız...

  Türk Yurdu